Dyżury pedagoga szkolnego:

wtorek: 9:00 – 10:00
środa: 9:00 – 10:00
piątek: 9:00 – 11:00

Pani pedagog służy pomocą wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom.

Informacja:

Dyrekcja i pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nowym Sączu zachęcają do współpracy, informując jednocześnie, że poradnia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 16.00. Pracownicy (psychologowie, pedagodzy, terapeuci) są gotowi udzielać wsparcia i porad.
Telefon kontaktowy:

Drodzy uczniowie!
W czasie epidemii koronawirusa zachęcam do zapoznania się z materiałami zawartymi na stronach internetowych, na których znajdziecie ciekawe artykuły, wiadomości i porady:

www.gov.pl

mlodziezowy.pl

portal.librus.pl

technologia.dziennik.pl

Zachęcam w tym trudnym czasie do skorzystania ze strony:

W związku z aktualną sytuacją związaną z epidemią koronawirusa i skali problemu przedstawiam kilka propozycji, które mogą być pomocne Wam drodzy uczniowie i Rodzice. Zamieszczam linki, które mogą pomóc w rozmowie z dziećmi młodszymi i nastolatkami oraz linki artykułów i porad dotyczących postępowania w obecnym czasie.

Pedagog Małgorzata Gołaszewska

21 listopada – Światowy Dzień Rzucania Palenia

Pomysł obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia narodził się w Stanach Zjednoczonych i jest obchodzony co roku w trzeci czwartek listopada. Akcja przyjęła się w wielu krajach na świecie, w Polsce prowadzona jest od 1991 roku.
W tym dniu wszyscy palacze zachęcani są, aby przynajmniej na jeden dzień podjąć próbę rzucenia palenia.
Jak dowiodły liczne badania istnieje związek miedzy nałogowym paleniem tytoniu, a rozwojem rozmaitych chorób. Palacze częściej zapadają na: nowotwory jamy ustnej, gardła, krtani i płuc, choroby układu krążenia, układu oddechowego oraz udary.

Bez względu na wiek rzucenie palenia zawsze się opłaca!

Gasisz ostatniego papierosa i…
• po 20 min – Twoje serce przestanie szybciej bić, a ciśnienie krwi spadnie,
• po 8 godzinach – Twoja krew zostanie całkowicie oczyszczona z dwutlenku węgla, za to będzie w niej znacznie więcej tlenu,
• po 48 godzinach – Twój smak i węch będą ostre jak dawniej,
• po 4 dniach – rzęski wyściełające Twój układ oddechowy zaczną na nowo pracować,
• po 7 dniach – komórki wyściełające Twoje oskrzela odzyskają swój normalny kształt,
• po 2 tygodniach – znacznie polepszy się Twoja kondycja fizyczna,
• po kilku miesiącach – przestaniesz kaszleć, ustąpi duszność i poczucie zmęczenia,
• po roku – ryzyko zawału zmniejszy się o połowę,
• po 5 latach – prawdopodobieństwo, że zachorujesz na raka płuc, krtani czy przełyku, zmniejszy się o połowę,
• po 10 latach – ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową i przejścia zawału będzie takie samo jak u osoby, która nigdy nie paliła,
• po 15 latach – ryzyko zachorowania na raka płuc będzie identyczne jak u osoby niepalącej.

Zachęcam do przeczytania poniższych artykułów: